Ekonomi

BlackBerry hisseleri AMD ile anlaşmanın ardından yüzde 4 arttı

Blackberry Limited (BB) hisseleri, Advanced Micro Devices (AMD (NASDAQ:AMD)) ile bir ortaklığın duyurulmasının ardından Salı günü piyasa öncesi işlem seansında %4,17 artışla 3 $ fiyatına yükseldi. Bu işbirliği, gerçek zamanlı işlemeyi robotik odaklı donanıma entegre ederek yeni robotik sistemlerin yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Blackberry tarafından yapılan açıklamada, yeni platformun Blackberry’nin temel gerçek zamanlı yazılımdaki QNX teknolojisini ve QNX Yazılım Geliştirme Platformu’nu (SDP) çeşitli donanım çözümleriyle birleştireceği belirtildi. Bu çözümler, hem Arm® işleme hem de FPGA (Field-Programmable Gate Array) programlanabilir mantık mimarilerini içeren AMD Kria™ K26 SOM tarafından yönlendiriliyor.

Kria sistemi, Arm® işlemcinin QNX microkernel gerçek zamanlı işletim sisteminin (RTOS) performansını artırmasını sağlar. Ayrıca kullanıcıların AMD Kria KR260 robotik başlangıç kitinde bulunan programlanabilir mantığı kullanarak zamana duyarlı, öngörülebilir görevleri yerine getirmesine olanak tanıyor.

“Bu özellikler, hızla genişleyen otonom mobil robotlar ve cerrahi robotik alanları gibi hassas işlemler gerçekleştiren sektörler için çok önemlidir. AMD ile ortak olarak, en karmaşık zorluklardan bazılarını çözen ve robotik sektörünün gelecekteki manzarasını değiştiren teknolojiyi geliştirmeye kendimizi adadık,” diyor BlackBerry QNX Ürün ve Strateji Başkan Yardımcısı Grant Courville.

AMD’nin Endüstriyel, Görme, Sağlık ve Bilim Pazarları Kıdemli Direktörü Chetan Khona ise ortaklıkla ilgili şu yorumda bulundu: “AMD ve QNX’in öncü yeteneklerinin birleşimi, temel bir platform oluşturacak. Bu platform, inovasyon için yeni olanaklar yaratacak ve robotik teknolojisinin sınırlarını mevcut kısıtlamaların ötesine taşıyacak.”

Bu makale yapay zeka kullanılarak oluşturulmuş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu